/Rozbúrené hormóny môžu byť minulosťou – ako a prečo udržiavať v tele rovnováhu
Rozbúrené hormóny môžu byť minulosťou – ako a prečo udržiavať v tele rovnováhu

Rozbúrené hormóny môžu byť minulosťou – ako a prečo udržiavať v tele rovnováhu

Hormóny sú pre nás nevyhnutné a nenahraditeľné a narušenie ich rovnováhy spôsobuje celý rad problémov. Ženy sú oproti mužom omnoho viac náchylnejšie na hormonálnu nerovnováhu v organizme, pretože si prechádzajú etapami ako menštruácia, tehotenstvo, kojenie či menopauza. Ako si teda s takou nerovnováhou poradiť?

Rozbúrené hormóny môžu byť minulosťou – ako a prečo udržiavať v tele rovnováhu
(zdroj: unsplash.com)

Bolí vás často hlava?

Hormóny sú produkované žľazami v endokrinnom systéme. Akonáhle endokrinné žľazy nefungujú správne, hladina hormónov začne kolísať a v našom tele je nejakého hormónu prebytok, alebo nedostatok. Medzi najčastejšie príznaky takejto nerovnováhy patrí napríklad prírastok alebo strata hmotnosti, nadmerné potenie, problémy so spánkom, podráždenie pokožky, úzkosť, únava, bolesti hlavy a iné. V prípade týchto príznakov a podozrenia na hormonálnu nerovnováhu je najlepšie navštíviť svojho všeobecného lekára, prípadne endokrinológa alebo gynekológa, ktorý vám urobí testy.

Priveľa alebo primálo estrogénu

Medzi najčastejšie spomínané hormóny, s ktorými môžete mať problém, patria predovšetkým inzulín, kortizol a estrogén. Posledný zo spomínaných vekom u žien radikálne klesá, a to má za následok množstvo neželaných následkov. Ak chcete práve hladinu estrogénu, ktorá u žien spôsobuje najviac problémov, udržať v rovnováhe, základom je filtrovať kohútikovú vodu. Zároveň by ste sa mali vyhýbať kozmetike, ktorá obsahuje estrogén, obmedziť alkohol a upraviť jedálniček tak, aby v ňom nechýbali omega 3 mastné kyseliny a koreňová zelenina.

Dajte si céčko a déčko – aj preventívne

Vo všeobecnosti platí, že na udržanie hormonálnej rovnováhy pomáha zdravý životný štýl, čiže dostatok kvalitného spánku, vyvážená výživná strava, pravidelné cvičenie, zníženie hladiny stresu a obmedzenie konzumácie sladkých jedál. Ak si chcete pomôcť bylinkami, siahnite po preparátoch, ktoré obsahujú schisandru, macu, krpčianku, vitániu alebo kotvičník. Z vitamínov je zasa dobrý horčík alebo zinok, prípadne vitamín C, vitamín D a vápnik. Dôležité je ale predovšetkým zistiť, ktorý z hormónov je v nerovnováhe, pretože na základe toho sa môžete na jeho zvýšenie alebo zníženie zamerať. To, bohužiaľ, odhalia iba testy u lekára.