Močové cesty majú v našom organizme veľmi dôležitú úlohu, pretože cez ne prechádzajú škodlivé látky, ktoré vylučujeme, čím sa v tele dosahuje minerálová rovnováha. Ak sa však do nich namiesto škodlivých látok zvnútra dostane niečo zvonka, dokážu nás poriadne potrápiť. Ako sa vyhnúť opakovaným zápalom a čo robiť, keď ich už máme?
Viac sa vyskytuje u žien
Choroby močových ciest môžu byť rôzne. Niekedy sú vrodené – napríklad rôzne anomálie ako nadpočetná oblička alebo jej nevyvinutie, zmena počtu či tvaru močovodov, deformity močového mechúra či močovej rúry a iné. V týchto prípadoch ide o vážnejšie ochorenie, ktoré si vyžaduje pravidelné sledovanie lekárom. Najčastejším ochorením však býva zápal močových ciest. Baktérie, z ktorých zápal vzniká, sa do močových ciest najčastejšie dostanú zo stolice. Keďže u žien je močová rúra kratšia, ako u mužov, a jej ústie je uložené relatívne blízko konečníka, baktérie majú k svojmu cieľu kratšiu cestu. Zápal močového mechúra teda trápi častejšie ženy. Prenos baktérií podporuje aj nesprávna hygiena pri močení a vyprázdňovaní, nevhodná spodná bielizeň či niektoré sexuálne praktiky. Príznaky sú asi každému dobre známe – častejšie močenie a okamžité nutkanie hneď po jeho ukončení, pálenie alebo rezanie počas neho, prípadne do červena sfarbený moč. Niekedy sa pridáva aj samovoľný únik moču.
Brusnice a v horšom prípade antibiotiká
Pri podozrení na zápal močových ciest si dajte pozor na to, aby nešlo o zápal obličiek, ktorý je omnoho vážnejší. Ten sa prejavuje aj horúčkou, zvracaním a nevoľnosťou, zapáchajúcim a zakaleným močom a bolesťami driekovej oblasti či brucha. Takýto stav by ste určite nemali liečiť voľnopredajnými liekmi či bylinkami, ale okamžite navštíviť lekára, pretože ak sa správne nelieči, môže dôjsť k sepse, prípadne nenávratnému poškodeniu obličiek. Čo sa týka zápalu močových ciest, pokiaľ nie je príliš rozvinutý, viete si od neho uľahčiť aj doma. Základom je močové cesty dostatočne “preplachovať”. Urobiť tak môžete pomocou mnohých urologických čajov, voľne dostupných aj v supermarketoch, poprípade brusnicovou šťavou a samotnými brusnicami. Ak sa vám však do 24 hodín nezačne stav zlepšovať, ale naopak zhoršovať, je potrebné navštíviť lekára, aby vám predpísal vhodné antibiotiká. Neliečený zápal močových ciest môže prerásť do spomínaného vážnejšieho zápalu obličiek a tiež do chronického zápalu.
Aj na chronický zápal existuje riešenie
Ak sa vám infekcia močových ciest opakuje viac, než dvakrát za pol roka, prípadne trikrát za rok, máte zrejme chronický zápal. Liečba je už v tomto prípade náročnejšia a čo robiť s ňou majú aj skúsení urológovia. Môžu vám nasadiť dlhodobú antibiotickú prevenciu, čo je v podstate užívanie nižších dávok antibiotík dlhšie obdobie. Pomôcť môžu aj prípravky obsahujúce časti baktérií, ktoré stimulujú imunitný systém tak, aby si potom so skutočnými živými baktériami dokázal poradiť. Ďalšou možnosťou sú prípravky, ktoré sa naviažu na výstelku močových ciest a bránia baktériám usadiť sa v nich. Zatiaľ sa na takéto účely využíva D-manóza. Ďalším problém, ktorý môže s močovými cestami nastať, sú močové kamene. V tomto prípade bývajú najčastejšie postihnutí mladí muži. Ak tieto kamene nespôsobujú žiadne problémy a boli iba náhodne objavené pri prehliadke, nie je potrebné s nimi robiť nič, iba ich naďalej lekársky sledovať. Ak však spôsobujú bolesti a problémy s obličkami, môžu sa buď uvoľniť po požití prípravku na to určeného a jednoducho vymočiť, alebo v prípade, že sa to nepodarí, nechať rozpustiť či rozbiť pomocou ureterorenoskopie. V každom prípade je dobré, ak máte podozrenie na močové kamene, okamžite navštíviť urológa.