/Ako fungujú izolačné vlastnosti sendvičových panelov?
Ako fungujú izolačné vlastnosti sendvičových panelov?

Ako fungujú izolačné vlastnosti sendvičových panelov?

Ako fungujú izolačné vlastnosti sendvičových panelov?
Ako fungujú izolačné vlastnosti sendvičových panelov? (zdroj: Shutterstock.com)

Štruktúra sendvičových panelov

Základný princíp sendvičových panelov je skutočne jednoduchý. Ako názov napovedá, ide o takzvaný „sendvič“, ktorý tvoria dve vonkajšie vrstvy a jedna izolačné vrstva uprostred. Tieto tri vrstvy spolu vytvárajú panel s vynikajúcimi tepelnými, zvukovými a mechanickými vlastnosťami.

Vonkajšie vrstvy sendvičových panelov sú často vyrobené z oceľových plechov alebo hliníka, ktoré chránia stredovú izolačnú vrstvu a dodávajú im pevnosť. Medzi týmito vrstvami sa nachádza izolačný materiál, často z polyuretánu (PUR) alebo z polyizokyanurátu (PIR). Je to práve táto stredová vrstva, ktorá je kľúčová pre izolačné vlastnosti panelu.

Izolačné vlastnosti PUR a PIR panelov

Takzvané PUR panelysendvičové panely s polyuretánovou izolačnou vrstvou. Polyuretán je pórovitý materiál, ktorý má vynikajúcu schopnosť brániť prenikaniu tepla. PIR dosky sú zas tvorené polyizokyanurátovou penou, ktorá je odolnejšia voči vysokým teplotám a má tiež skvelé izolačné vlastnosti.

Vplyv hrúbky materiálu na tepelný odpor

Ďalším kritickým faktorom, ktorý ovplyvňuje tepelné vlastnosti sendvičových panelov, je hrúbka izolačnej vrstvy. Všeobecne platí, že s väčšou hrúbkou izolačného materiálu rastie aj tepelný odpor. To znamená, že hrubší materiál bude lepšie brániť prechodu tepla. Toto je dôvod, prečo pri projektoch, kde je potrebná vyššia úroveň izolácie, sa často využívajú hrubšie sendvičové panely. Hrúbka a tepelný odpor sú priamo úmerné. Ak zdvojnásobíte hrúbku izolačného materiálu, mali by ste očakávať, že jeho tepelný odpor sa zvýši približne dvojnásobne, za predpokladu, že štruktúra materiálu zostane konzistentná.

Výhody sendvičových panelov

Okrem skvelej tepelnej izolácie majú sendvičové panely ďalšie výhody:

Rýchla montáž

• Sendvičové panely sú relatívne ľahké a jednoduché na montáž, čo skracuje čas výstavby a znižuje náklady.

Odolnosť

• Vďaka svojej konštrukcii sú tieto panely odolné voči vode, vetru a iným vonkajším vplyvom.

Zvuková izolácia

• Okrem tepelnej izolácie ponúkajú sendvičové panely aj dobrú zvukovú izoláciu, čo môže byť užitočné v hlučných priemyselných prostrediach.

Sendvičové panely, vrátane PUR panelov a PIR dosiek, prinášajú revolúciu v izolácii budov. Ich jedinečná štruktúra a použitie vysoko kvalitných izolačných materiálov zabezpečujú vysoký výkon pri zachovaní nízkych nákladov. V modernom stavebníctve predstavujú ideálnu kombináciu efektivity, odolnosti a ekonomiky.

Komerčný článok